Yenefer

Yenefer

L’Odyssee bleue Bellew Zawierucha Aragorn Yenefer Arwena

Opis

AAN 25  „Yenefer” to wyprodukowana w 1990 roku 11 metrowa, holenderska, jednostka przeznaczona na Morze  Północne, do żeglugi w każdych warunkach pogodowych. Charakteryzuje się piękną klasyczną linią szpicgata, smukłym ostrym dziobem i wąską, bezpieczną rufą, na której w wykończonym drewnem szlachetnym kokpicie, zlokalizowano stanowisko sternika. Jednostka został gruntownie odnowiona przed sezonem 2020.  Zamknięty  tylny kokpit umożliwia łatwą nawigację i  sterowanie za pomocą koła sterowego z systemem hydraulicznym , a umieszczony pod ręką elektryczny ster strumieniowy dużej mocy, ułatwia manewrowanie w ciasnych marinach.  Wytrzymała, laminatowa szprycbuda z szybami z plexiglasu osłaniająca zejściówkę ułatwia pokonywanie długich dystansów w trudnych warunkach atmosferycznych i osłania sternika przed falami. Jednostka jest doskonałą propozycja dla tak początkujących jak doświadczonych żeglarzy spełniając wymagania całej żeglarskiej rodziny. W efekcie mamy blisko jedenastometrowy jacht o pięknej,, nie ciągnącej wody linii,  z dużym współczynnikiem balastowym z blisko dwumetrowym zanurzeniem  i potężnym blisko 15 metrowym maszcie, podpartym na pilersie ze wzmocnionym olinowaniem stałym. Wewnętrzny rozkład to dwuosobowa zamykana koja dziobowa, wyodrębniona łazienka z toaletą morską, mesa z dwoma pełnowymiarowymi miejscami do spania i rufowa huntkoja za stołem sternika. Pozwala to na wygodne podróżowanie pięciu osobom. Kambuz, wyposażony w ciepłą wodę, lodówkę i kuchenkę z piekarnikiem pozwala  przygotować posiłek nawet w morzu, a elektryczna kuchenka i czajnik elektryczny poprawiają te warunki w porcie. Obszerna mesa z ogromnym, dwuskrzydłowym stołem umożliwią przyjemne spędzenie czasu na wodzie, bez narażania załogi na zbędne niewygody wynikające ze, zwykłego w tych warunkach, ograniczenia przestrzeni. Nawet osoby o ponadnormatywnym wzroście będą się tu czuły komfortowo. Cały jacht zabudowany jest drewnem klasycznym z dużą dbałością o szczegóły i ciekawymi rozwiązaniami estetycznymi.
Jednostka jest przeznaczona do żeglugi pełnomorskiej w każdych warunkach atmosferycznych, a wielowarstwowa, przekłądkowa, konstrukcja kadłuba zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo np. na szkierach. Głębokie V kadłuba o dużym zanurzeniu i długości jedenastu metrów powoduje , że jacht nie „tłucze” się, a gładko przecina krótką, bałtycką falę.  Pełnomorski, wytrzymały kadłub z silnym obłem zaprojektowano do szybkiej i przyjemnej żeglugi na fali, a wykończony teakiem płaski pokład z wysokim relingiem i koszami wokół masztu, poprawia bezpieczeństwo poruszania się po nim.

Kadłub
Laminat, Konstrukcja przekładkowa , Zintegrowany balast stalowo-ołowiany.

Pokład  
Laminatowy o konstrukcji przekładkowej, wykończony drewnem szlachetnym z fugami , konstrukcja przekładkowa ,Kosze; dziobowy, rufowy wokół masztu ze światłami nawigacyjnymi, Luk kotwiczny z kotwicą na ręcznej wyciągarce,  wysoki reling wokół całej jednostki
Kokpit
Przestronny zamknięty, odpływowy kokpit morski, z 4  kabestanami , kołem sterowym, sterem strumieniowym i stolikiem portowym
Hydrauliczne urządzenie sterowe z kołem sterowym wykończonym w drewnie.

Takielunek

Maszt podparty wzmocnionym olinowaniem stałym. Bom aluminiowy z napinaczem. Fok sztormowy. Genua rolowana .  Grot z  krótkimi listwami, z dwoma refami. Lasy jack na bomie. 

Wnętrze
Wybudowa wnętrza na bardzo wysokim poziomie wykończenia w szlachetnym drewnie naturalnym. 6 szafek i płytkie bakisty w mesie w messie. Zamykana kabina dziobowa z dwuosobową koją, jaskółkami, bakistami i szafą ubraniową.. Stolik nawigacyjny z siedziskiem dla sternika. Duża mesa ze stołem dwuskrzydłowym , składanym. Siedzenia w mesie w niekolizyjnym komunikacyjnie  układzie „L” .z dwoma pełnowymiarowymi miejscami do spania.
Wydzielona i zamykana kabina sanitarna z manualną toaletą, zlewem i trzema szafami ubraniowymi. Rufowa, pojedyncza huntkoja o długości ok.180 cm Ogrzewanie systemem webasto na całej jednostce.

Kambuz
Podwójny zlew z kranem z ciepłą i zimną wodą. Kuchenka dwupalnikowa z piekarnikiem. Półki na naczynia i pełna zastawa kambuzowa. Lodówka.
Podręczny blat roboczy z tworzywa odpornego na ścieranie, szafki i szuflady. Czajnik elektryczny i kuchenka elektryczna. Butla LPG w zewnętrznej bakiście na rufie..

Instalacja elektryczna

Tablica elektryczna, wskaźnik ładowania baterii , wskaźniki poziomu, paliwa. Ładowarka automatyczna 230V/12V i przetwornica 12/230V
Cztery gniazda 230 V, 4 gniazda zapalniczki 12 V, (panel nawigacyjny, kambuz). Pełne oświetlenie nawigacyjne i wewnętrzne energooszczędne.

Akumulatory głębokiego rozładowania 3x 96A. Dioda separacyjna wspomagana  ręcznymi wyłącznikami napięcia.
System automatycznego łądowania  akumulatorów Vaeco i elektrownia wiatrowa z separatorem napięcia.

Instalacja wodna

Zbiornik wody i bojler wody ciepłej. Ciśnieniowa instalacja wody z dwoma kranami wspomagana pompą nożną. Elektryczna i ręczna pompa zęzowa umiejscowione w śródokręciu jachtu.

Silnik 
Yanmar, diesel 23 km., linia wału, stała śruba napędowa trzypłatowa
Zbiornik paliwa z mechanicznym i elektrycznym wskaźnikiem paliwa

Elektronika, nawigacja i łączność

Ploter Garmin 420 z mapą Bałtyku na kolumnie sterowej w kokpicie i ipad z mapą morską Navionics na stoliku mapowym

Mapy papierowe Bałtyku południowego i przybory nawigacyjne.

Autopilot Raymarine 4000+ z mechanizmem wykonawczym na kole sterowym w kokpicie.

Stacjonarne radio UKF Raymarine E49 i ręczne Cobra

Radio FM,stacja pogodowa, barograf elektroniczny i barometr analogowyLog, echosonda i wiatrowskaz NASA zlokalizowane na kolumnie sterowej 

Bezpieczeńtwo

Tratwa ratunkowa w kontenerze na pokładzie, koło ratunkowe, kamizelki ratunkowe i asekuracyjne, pławy dymne, rakiety, race. Pozycjoner GPS 

?>